Fundacja UNA Patent na Moc

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa

Parter projektu

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa

znak promocyjny, wersja podstawowa - pozioma

Parter projektu

Logo-3-1024x399

Nieodpłatny Program "Patent na MOC 4"

Nieodpłatny Program "Patent na MOC 4"

Dla osób doświadczających przemocy domowej.

Jeżeli:

  • Doświadczasz krzywdy ze strony bliskich
  • Ktoś z bliskich ma przewagę i ją wykorzystuje przeciw Tobie
  • Bolesne doświadczenia, również te z przeszłości, przytłaczają, i czujesz, że niewiele się zmienia
  • Widzisz, co się dzieje wokół i czujesz złość, bezsilność
  • Chcesz odzyskać wpływ, spokój i bezpieczeństwo
  • Chcesz umieć stawiać granice i myśleć o sobie lepiej
Robert Smyczyński, Prezes Fundacji UNA

Robert Smyczyński, Prezes Fundacji UNA

Za przemoc zawsze jest odpowiedzialna osoba, która ją stosuje. Samo zjawisko przemocy jest procesem i ma swoje wikłające cykle. To jest coś, co narasta, coś, co zaczyna się od bardzo niewinnych gestów, od bardzo niewinnych zachowań, a potem eskaluje. Gdzieś tracimy ten moment, kiedy zaczynamy z siebie rezygnować.

Robert Smyczyński, Prezes Fundacji UNA

Robert Smyczyński, Prezes Fundacji UNA

Za przemoc zawsze jest odpowiedzialna osoba, która ją stosuje. Samo zjawisko przemocy jest procesem i ma swoje wikłające cykle. To jest coś co narasta, coś co zaczyna się od bardzo niewinnych gestów, od bardzo niewinnych zachowań, a potem eskaluje. Gdzieś tracimy ten ten moment, kiedy zaczynamy z siebie rezygnować.

Program w pigułce

Dla kogo:

Pomożemy Ci:

Korzyści dla Ciebie:

Dlaczego my?

Przemoc domowa ma różne formy. To nie tylko przemoc fizyczna ale też psychiczna, seksualna, ekonomiczna i zaniedbanie. Dotyka wszystkich bez wyjątku: rodzin, kobiet, mężczyzn, dzieci, osoby starsze, młodsze, występuje w różnych kulturach, nie zna granic i wszędzie działa podobnie. Zawiera intencję, wykorzystuje przewagę, by podporządkować sobie inną osobę lub osoby będące w relacji powodując u nich cierpienia fizyczne i psychiczne.   

„Patent na MOC 4” (2024-2027) realizowany razem z Fundacją A.R.T.  jest czwartą edycją kontynuacją programu „Patent na MOC” realizowanego od wielu lat. Nasze działania kierujemy ku osobom, które doświadczały i doświadczają przemocy domowej aktualnie oraz osobom, które zetknęły się już z działaniami pomocowymi i interwencyjnymi służb i chcą wiedzieć i potrafić więcej – być bardziej skutecznymi w swoich działaniach.

Nie bez powodu używamy określeń „patent” i „moc”. Słowo „patent” zawiera w sobie ładunek możliwości, kompetencji, pewności, jest też potocznie rozumiane jako „sposób na…”, „klucz”, „własna, unikalna umiejętność”. W naszym programie osoby odzyskują tę osobistą MOC, tę, którą odbiera przemoc. Przywrócenie MOCY jawi się jako krok dalej niż tylko przeciwstawienie i przełamanie zjawiska przemocy domowej, daje potencjał, trwałość i możliwości dalszego rozwoju kompetencji osobistych.

Uczestnicy poprzednich edycji o programie

Jak będziemy pracować?

W pracowni Fundacji UNA przy ul. Nowolipki 19/1 w ramach projektu oferujemy:

  • Psychologiczne konsultacje indywidualne dla osób doświadczających przemocy domowej.
  • Cykliczne grupy wsparcia dla osób doświadczających przemocy domowej.
  • Warsztaty i wykłady dla osób doświadczających przemocy domowej.

Razem pracujemy w myśl zasady „poznaję, wykorzystuję, doskonalę”. W pracy koncentrujemy się m.in. na nabywaniu praktycznych umiejętności radzenia sobie w sytuacji przemocy domowej, poznawaniu metod odpierania agresji, stawiania granic, efektywnej komunikacji, realizacji swoich celów i potrzeb, wzmacniania swoich zasobów i mocnych stron.

Na spotkaniach indywidualnych i w małych grupach, wśród tych, którzy mają podobne problemy  i z prowadzącymi, którzy profesjonalnie od lat wspierają innych w radzeniu sobie z przemocą, wśród szacunku i akceptacji, wspólnie szukając najlepszego rozwiązania – tak szybko, jak to możliwe.


Cały projekt realizowany przez Fundację A.R.T i Fundację UNA obejmuje działania:

  1. Wystawienie monodramu „Historia jednej znajomości” ( na podstawie książki Agnieszki Toboty pod tym samym tytułem), dotyczący przemocy wobec kobiet w Teatrze Druga Strefa;
  2. Wydruk i kolportaż kalendarzyków kieszonkowych z kontaktami dla osób doznających przemocy oraz infografik dotyczących zjawiska przemocy domowej;
  3. Kampanię edukacyjną w SM, stacjach radiowych, czasopismach dotycząca mitów i stereotypów związanych z przemocą domową, roli świadków w pomocy osobom doznającym przemocy, miejscach i sposobach uzyskania wsparcia;
  4. Prowadzenie Help Desku Emocjonalnego – infolinii dla osób w sytuacjach kryzysowych przez specjalistów fundacji A.R.T. Umożliwi to osobom doznającym przemocy domowej anonimowy kontakt ze specjalistą w każdy wtorek.
  5. Prowadzenie wsparcia grupowego dla dzieci, młodzieży, dorosłych (działania edukacyjne, socjoterapeutyczne, profilaktyczne, psychoedukacyjne, rozwojowe, w tym treningi i grupy wsparcia):
  1. „Klub kobiet” – grupa łącząca elementy grupy wsparcia z elementami arteterapii.
  2. Grupa wsparcia dla kobiet z Ukrainy
  3. Trening TZA dla dorosłych
  4. „Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej” (program rekomendowany) dla młodzieży.
  5. Grupy wsparcia i rozwoju oraz wykłady i warsztaty dla osób dorosłych doznających przemocy domowej.
  6. Prowadzenie wsparcia i doradztwa specjalistycznego dla dzieci, młodzieży, dorosłych, rodzin doznających przemocy (konsultacje wstępne, diagnostyczne, konsultacje specjalistyczne; poradnictwo, w tym: prawne, pedagogiczne, zawodowe, psychologiczne; diagnoza, wsparcie i pomoc psychologiczna dla osób doznających przemocy)

Zobacz, co o nas mówią

Aleksandra Epifanowa
Aleksandra Epifanowa
2024-05-23
Jest to miejsce, gdzie psycholodzy są z pewnością z powołania. Atmosfera pełna czułości, szacunku, spokoju, indywidualne podejście do każdego klienta. Polecam z całego serca!
Dominika Majewska
Dominika Majewska
2024-05-09
Z całego serca polecam. Nie spodziewałam się jak bardzo oprócz realnej pomocy z problemem, spotkania w Fundacji otworzą mnie na samorozwój. Dorota to przede wszystkim konkretna, opanowana i empatyczna osoba z którą od samego początku poczułam się bezpiecznie -myślę że to bardzo ważne, by móc w spokoju i efektywnie pracować nad sobą. Jestem bardzo wdzieczna i wierzę że więcej osób trafi pod skrzydła fundacji. Warto. Łatwiej się żyje 😉
Bernatka
Bernatka
2024-04-01
Polecam
Madzia Majszczyk
Madzia Majszczyk
2024-02-16
Fundacja UNA to miejsce w którym spotkałam samą siebie, a sam Robert stworzył dla mnie przestrzeń w której przyjęłam i pokochałam siebie 🌟 Tu podsumowałam dotychczasowe życie i zaczęłam tworzyć moją nową historię, z empatią, szacunkiem i miłością do siebie 🤗❤️ Dzięki, dzięki i jeszcze raz dzięki ❤️
kasia_kos
kasia_kos
2024-01-16
Wspaniałe miejsce i jeszcze wspanialsi specjaliści. Jestem ogromnie wdzięczna, że miałam szansę skorzystać z pomocy psychologicznej w Fundacji Una. Pan Robert niejednokrotnie wierzył we mnie bardziej, niż ja sama. Spotkania są pełne empatii, ciepła, wspólnego szukania rozwiązań, a czasami nawet i śmiechu... Nie ma słów, które mogłyby wyrazić moją wdzięczność za otrzymane wsparcie. Polecam z całego serca!
Wika Wieczorek
Wika Wieczorek
2023-11-15
Pan Robert to fantastyczny człowiek pełen pasji, zaangażowania i empatii. swoimi uwagami trafia zawsze w punkt. potrafi świetnie naprowadzić na odpowiednie rozwiązanie problemu, stwarza bezpieczną atmosferę i pozwala otworzyć się ze swoimi problemami bez krępacji. Pana Roberta mogę polecić z całego serca. no i ma świetne buty 😉
ZiP# 10
ZiP# 10
2022-12-22
Fundacja Una to moja "mekka", miejsce gdzie znalazłem zrozumienie, akceptację i przede wszystkim pełne wsparcie. Poznałem tutaj wiele wartościowych osób podobnych do mnie. Robert to człowiek z powołaniem, bardzo zaangażowany i skupiony na drugim człowieku i jego problemach. Ma w sobie pełno empatii, bardzo uważnie słucha i sprawia, że zawsze ze spotkań wychodzę z pozytywną energią i nadzieją. Tworzy atmosferę przyjacielską, wzbudza zaufanie i łatwo się przy nim otworzyć. Nie tylko terapeuta, ale przede wszystkim przyjaciel. Genialny człowiek i miejsce! 😉
Karolina Gajewska
Karolina Gajewska
2022-12-18
Polecam z całego serca. Miejsce, w którym można odnaleźć zrozumienie, wsparcie i empatię. Miejsce, w którym czujemy się ważni, a nasze problemy nie są bagatelizowane czy umniejszane. Robert jest człowiekiem z misją, praca z człowiekiem to Jego pasja, co czuć już od pierwszej wizyty.
A. Buk
A. Buk
2022-11-10
Prawdziwa, praktyczna pomoc w sytuacjach podbramkowych. Błyskotliwa analiza, trafne pytanie pozwalają sprawnie dochodzić do celu jakim jest meritum problemu. Skuteczna pomoc, gorąco polecam!
Anna Dominiak
Anna Dominiak
2022-10-29
Pan Robert jest świetnym słuchaczem. Zawsze stoi po stronie klienta i próbuje zrozumieć daną sytuację życiową z różnych perspektyw. O tym fachowym wsparciu dowiedziałam się od znajomej, sama też poleciłam pana Roberta koleżance i wiem, że jest bardzo zadowolona. Także, jeśli ktoś przechodzi trudniejszy moment w życiu, gdzie zwykła rozmowa z rodziną i przyjaciółmi już nie skutkuje, to pan Robert może pomóc fachową wiedzą.

Warunki uczestnictwa

  • Program dostępny jest dla osób mieszkających w Warszawie
  • Program jest nieodpłatny – finansowany ze środków m. st. Warszawy

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej!

Adres

ul. Nowolipki 19/1
00-401 Warszawa
(wejście po schodkach w bluszczu, z ulicy Nowolipki)

Telefon

+48 665 830 618
poniedziałek-piątek w godzinach 10:00 – 18:00

Email

biuro@fundacjauna.pl

Facebook

facebook.com/FundacjaUna

Skype

Fundacja UNA Robert Smyczyński

Adres

ul. Nowolipki 19/1
00-401 Warszawa
(wejście po schodkach w bluszczu, z ulicy Nowolipki)

Telefon

+48 665 830 618
poniedziałek-piątek w godzinach 10:00 – 18:00

Email

biuro@fundacjauna.pl

Facebook

facebook.com/FundacjaUna

Skype

Fundacja UNA Robert Smyczyński