Artykuły i baza wiedzy
Przeczytaj i dowiedz się więcej, w czym się specjalizujemy
To, co komunikujemy, ma znaczenie! Co zmienia Porozumienie bez Przemocy?
Czym jest Porozumienie bez Przemocy i jak się skutecznie komunikować mówi Robert Smyczyński, psycholog i prezes Fundacji UNA.
„Cienka czerwona linia”, czyli jak wychować dziecko i nie krzywdzić? (cz. II)
„Ja już wiem, że jak nie chwalę dziecka czy go nie przytulam, to się bardziej stara, a mi jest łatwiej, czuję się ważny, władny, nie muszę wkładać wysiłku w uważność, komunikat czy w cała relację”. Taką interpretację możemy nazwać przemocą psychiczną.
„Cienka czerwona linia”, czyli gdzie się kończy budujące wychowanie dziecka a zaczyna krzywdzenie? (cz. I)
O szansach i zagrożeniach w kluczowym okresie życia dziecka od 0 do 6 lat oraz o tym, czym jest budujące wychowanie dziecka, co się sprawdza i czego warto robić więcej, opowiada Robert Smyczyński, psycholog i prezes Fundacji UNA.
„Słowa kształtują rzeczywistość”, stąd słowa „ofiara” i „sprawca” przemocy nie wspierają w zmianie
„Oceniając osobę stosującą przemoc zaczynamy mówić „tym samym językiem”, co ona. Skoro to komunikacja przemocowa to musi być silniejszy i słabszy, wygrany i ten, który musi się podporządkować… Jednak – paradoksalnie – nie ma tu „wygranych i przegranych”.
Jak sobie radzić z trudnymi emocjami po terapii uzależnionego rodzica? Rozmowa z ekspertem
Uzależniony rodzic po terapii nie pije, ale czy zdrowieje? Czy dla dzieci to wyzwolenie, a dla rodziny stabilizacja, czy zawieszenie? To pytania, które towarzyszą wszystkim wokół osoby uzależnionej, ale i jej samej.
„Sprężystość psychiczna”, czyli o źródłach wewnętrznej siły po traumie z dzieciństwa
„Nie można określić, co szczególnie lub z jaką pewnością wpływa na to, jak dobrze funkcjonują teraz i w przeszłości. To raczej kompilacja specyficznych i niespecyficznych czynników chroniących, których doświadczały w okresie dzieciństwa i późniejszym, spowodowała, że dobrze funkcjonują i się rozwijają. Doświadczenia pracy/wspierania osób określanych jako DDA wydają się potwierdzać te tezy.” – tłumaczy psycholog Robert Smyczyński.